TERMET

EN PL

Aktualności

Szanowni Państwo,

Badania naukowe w projekcie TERMET dobiegają końca. Chcielibyśmy skorzystać z okazji i podziękować za pomoc w jego realizacji naszym Partnerom, współpracującym Jednostkom Naukowo- Badawczym, opiekunom z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, firmie EUROBUSINESS HALLER i Stowarzyszeniu Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, firmie Fabryka Wyobraźni oraz Arkowi Jakubikowi i zespołowi Animatic Studio, a także naszym podwykonawcom i dostawcom sprzętu badawczego. Jednocześnie dziękujemy wszystkim osobom, które interesowały się naszym projektem, wspierały go i trzymały za nas kciuki podczas wszystkich wydarzeń.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które odwiedziły nas na Salonie Edukacyjnym Perspektyw. Projekt TERMET był prezentowany na stoisku Politechniki Warszawskiej oraz Dziewczyny na Politechniki w dniach 6-8 marca 2014 r.

10 stycznia 2014 r. projekt TERMET uczestniczył w konferencji "Przyjazne materiały" zorganizowanej przez Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Otwocku. 270 maturzystów dowiedziało się na temat sztucznych diamentów, które są wykorzystywane do tworzenia spieków miedź-diament i stanowią ważny element badań w projekcie TERMET.

3 grudnia 2013 r. odbyło się kolejne spotkanie Rady projektu TERMET pod przewodnictwem profesora Tadeusza Kulika. Partnerzy omówili następujące sprawy: stan realizacji projektu i zaawansowanie prac badawczych, sposoby współpracy na rzecz komercjalizacji wyników projektu, promocję projektu oraz zaawansowanie realizacji budżetu.

W terminie 29 listopada- 2 grudnia 2013 r. projekt TERMET został zaprezentowany na Międzynarodowych Targach Wynalazków w Seulu. Nasze stoisko odwiedzili m.in jurorzy, którzy przyznali brązowy medal i nagrodę specjalną Koreańskiego Stowarzyszenia Wynalazców i Innovatorów dla programu TERMET CAE.  

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które odwiedziły nasze stoisko podczas Targów Kompozyt Expo, które odbyły się w Krakowie w terminie 21-22 listopada 2013 r.  

6 listopada 2013 r. odbyło się uroczyste otwarcie Dni Polskich w Turynie. Spotkanie rozpoczęło seminarium na temat współpracy polsko- włoskiej, w którym udział wzięli m.in: Jego Ekscelencja Ambasador Polski we Włoszech Wojciech Ponikiewski, przedstawiciele władz miejskich i regionu Piemont, prof Michał Kleiber oraz Rektor Politechniki Turyńskiej.  Projekt TERMET został zaprezentowany na wystawie "Festival delle nuove tecnologie- la Polonia da scoprire" oraz w specjalnie przygtowanym na tę okazję katalogu najciekawszych projektów innowacyjnych z Polski.

16 października 2013 r. odbyło się Polsko-Japońskie Seminarium "Expanding innovations by joining strenghts- Japanese-Polish Science and Technology Seminar". W spotkaniu w Tokio udział wzięli Katarzyna Kołys i Piotr Śpiewak. Japońscy goście ze świata nauki i przemysłu wysłuchali prezentacji na temat programu komputerowego TERMET CAE i założeń projektu TERMET. Reprezentaci projektu przekazali zestawy bombek w kolorze logotypu Ambasadorowi Polski w Japonii Panu Cyrylowi Kozaczewskiemu oraz japońskim gospodarzom w Tokio. Seminarium było pierwszą tego typu inicjatywą i miało na celu promowanie polskiej nauki i wyników badań oraz nawiązanie współracy bilateralnej.  

W terminie 23-24 września 2013 r. w Pałacu Kultury i Nauki odbyły się pierwsze Mazowieckie Dni Designu i Innowacyjności. W drugim dniu spotkania Wydział Inżynierii Materiałowej razem z Kołem Naukowym WAKANS przygotował pokazy naukowe dla zwiedzających. Partnerem stoiska był projekt TERMET. Naszymi gośćmi byli m.in przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie.  

13 września 2013 r. odbyło się uroczyste zakończenie akcji edukacyjnej "WIM dla TUWIMA".  Gośćmi Wydziału Inżynierii Materiałowej były dzieci ze szkół podstawowych z Warszawy. Mali naukowcy wysłuchali wykładu popularnonaukowego i obejrzeli spektal przygotowany przez Teatr Króla z Łodzi. Na zakończenie spotkania Katarzyna Kołys i Dziekan Wydziału Prof. Robert Sobiecki rozdali nagrody laureatom konkursów związanych z Julianem Tuwimem. Sponsorem nagród i partnerem akcji był projekt TERMET.  

5 sierpnia 2013 r. Wydział Inżynierii Materiałowej odwiedzili uczestnicy Pierwszej Wyprawy Młodych Odkrywców. Dzieci, które przyjechały do Warszawy na zaproszenie Fundacji Radość i Pasja zapoznały się z tematyką badań prowadzonych na WIM i w Uczelnianym Centrum Badawczym Materiały Funkcjonalne. Młodzi naukowcy poznali założenia projektu TERMET i zainteresowali się sztucznymi diamentami wykorzystywanymi do badań naukowych.

Interdyscyplinarna akcja edukacyjna "WIM dla TUWIMA" zdobyła 2 lipca 2013 r. wyróżnienie w konkursie proMYK podczas XXI Konferencji PR i Promocji Polskich Uczelni w Toruniu. Z radością przypominamy, że Partnerem pierwszego odcinka dotyczącego pociagów był projekt TERMET.

Z przyjemnością informujemy, że projekt TERMET otrzymał kolejne 2 złote medale na Targach Wynalazków INPEX 2013 w Pittsburghu w USA. Copper-diamond Integrated Heat Spreader zdobył złoty medal i nagrodę specjalną Chorwackiego Stowarzyszenia Wynalazców. TERMET CAE - złoty medal z wyróżnieniem w kategorii "Edukacja".

Serdecznie dziękujemy wszystkim miłośnikom projektu TERMET za odwiedzenie naszego stoiska podczas Pikniku Naukowego, który odbył się 15 czerwca 2013 r.

Zapraszamy wszystkich miłośników projektu TERMET do odwiedzenia stoiska 10 D w sektorze 6 na Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który odbędzie się 15 czerwca 2013 r.  w godzinach 11.00-20.00.  

22 kwietnia 2013 r.  rozpoczął się cykl wykładów „WIM dla TUWIMA”. Jest to akcja edukacyjna adresowana do uczniów szkół podstawowych, której organizatorami są: Wydział Inżynierii Materiałowej i Uniwersytet Dzieci.

Zagadnienia inżynierii materiałowej, które udało się odkryć w niezwykłej poezji Juliana Tuwima są dość rozlegle, dlatego cykl ogranicza się do czterech. Pierwszy wykład dotyczył pociągów. Cykl rozpoczął się od wiersza „Lokomotywa” wspaniale wyrecytowanego przez aktorów Teatru Politechniki Warszawskiej. Następnie dzieci poznały historię pociągów i materiałów dla przemysłu kolejowego. Młodzi naukowcy zobaczyli, że ten temat przewija się w literaturze, malarstwie, muzyce i bajkach. Partnerem pierwszej części cyklu był projekt TERMET oraz Uczelniane Centrum Badawcze.

9 kwietnia 2013 r. odbyło się w Warszawie IV spotkanie Rady Projektu TERMET. Uczestnicy omówili stopień zaawansowania prac w poszczegółnych zadaniach, zagadnienia promocji projektu i komercjalizacji wyników badań.  

Wszystkim osobom, które odwiedziły nasze stoisko podczas Dni Otwartych Politechniki Warszawskiej serdecznie dziękujemy i zapraszamy do bezpośredniego kontaktu.

Serdecznie zapraszamy wszystkich sympatyków projektu TERMET do odwiedzenia stoiska Wydziału Inżynierii Materiałowej podczas Dni Otwartych Politechniki Warszawskiej, które odbędą się w terminie 23-24 marca 2013 r. w godzinach 10.00-14.00. Plac Politechniki 1.

Diamenty odgrywają ważną rolę w życiu człowieka. Dlatego z okazji Walentynek chcielibyśmy opowiedzieć wszystkim zakochanym o prawdziwych diamentach z najsłynniejszych pierścionków zaręczynowych świata i sztucznych kamieniach, które wykorzystujemy do badań w projekcie TERMET.

Historia pierścionka zaręczynowego z diamentem sięga roku 1477 r. Wtedy to właśnie Arcyksiążę Maksymilian podarował go swojej wybrance Marii Burgundzkiej. Od tego czasu wszystkie kobiety na świecie zapragnęły mieć go na swoim palcu. Od XV w stał się wzorem dla innych pierścionków zaręczynowych. Wśród najsłynniejszych posiadaczek możemy wymienić: Jacqueline Bouvier (szmaragd i małe diamenty 2,88 karata); księżna Catherine- Kate Middelton (owalny niebieski szafir, który wcześniej otrzymała księżna Diana 18 karatów), Elisabeth Taylor oraz Marilyn Monroe.

Najsłynniejszym historycznym diamentem świata jest Cullinan. Ten największy i najczystszy kamień został znaleziony 26 stycznia 1905 r. w Afryce, Pretorii. Jego nazwa upamiętnia dyrektora spółki diamentowej Thomasa Cullinana. Cenny minerał był prezentem na 66 urodziny króla Edwarda VII i dotarł do Anglii zwykłą przesyłką pocztową. Cięcia i szlifowania podjęła się firma braci Asscher z Amsterdamu. Po zakończeniu ich pracy dwa największe kamienie stały się ozdobą brytyjskich insygniów państwowych.

A jak wygląda diament w projekcie TERMET?

W Termecie chcemy wykorzystać unikalną cechę diamentu jakiej nie posiada żaden inny materiał naturalnie występujący w przyrodzie - niespotykanie wysokie przewodnictwo cieplne.

Proszek diamentu posiada na sobie dwie powłoki o tej samej grubości 500 nm. Pierwsza- spodnia zrobiona jest z chromu i umożliwia wytworzenie połączenia pomiędzy diamentem i miedzią. Druga jest z miedzi i ma na celu ograniczenie utleniania się chromu oraz ułatwia mieszanie proszków. Wytworzone w ten sposób mieszanki proszkowe są poddawane spiekaniu impulsowo plazmowemu (PPS). W projekcie TERMET kluczowe jest końcowe połączenie na granicy diament/osnowa dlatego naukowcy badają jak wygląda ona w wytworzonych materiałach kompozytowych. Jak wygląda diament używany w projekcie TERMET można zobaczyć na zdjęciu.

Zdolność przenoszenia ciepła przez tego typu materiały znacznie przewyższa wszelkie obecnie stosowane rozwiązania. Możliwe, że już niedługo materiały opracowane w ramach projektu TERMET będą z nami podróżować we wszelkiego rodzaju urządzeniach mobilnych.

Z okazji Nowego Roku życzymy wszystkim naukowcom wspaniałych sukcesów, niezwykłych odkryć i satysfakcji z przeprowadzanych badań, a naszym fanom- spełnienia najskrytszych marzeń i pomyślności.

W 2012 r. projekt TERMET zdobył 5 złotych medali za program TERMET CAE. Nagrody otrzymaliśmy na następujących imprezach: INST Taipei, IENA Norymberga, Brussels Innova, INTARG Katowice, IWIS Warszawa. Trzymajcie za nas kciuki w 2013 r!

27 grudnia 2012 r. na stronie partnera projektu - ITC ukazała się informacja o zdobyciu 5 złotych medali przez projekt TERMET.

http://www.itc.pw.edu.pl/News/Aktualnosci-PW/Projekt-TERMET-CAE-zdobyl-5-zlotych-medali-w-2012-roku3

19 grudnia 2012 r. na stronie Politechniki Warszawskiej ukazała się informacje o zdobyciu 5 złotych medali przez projekt TERMET.

http://www.pw.edu.pl/Badania-i-nauka/Aktualnosci/Projekt-TERMET-CAE-zdobyl-5-zlotych-medali-w-2012-roku

Po raz kolejny z przyjemnością informujemy, że program TERMET CAE otrzymał złoty medal na Targach IENA, które odbyły się terminie 1-4 listopada 2012 r. w Norymberdze.

Z radością informujemy, że program komputerowy TERMET CAE otrzymał złoty medal na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków IWIS 2012, która odbyła się w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej w terminie 16-19 października 2012 r.

Z przyjemnością informujemy, że program komputerowy TERMET CAE otrzymał złoty medal na Międzynarodowych Targach Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG 2012, które odbyły się w terminie 5-7 października 2012 r. w Katowicach.

http://intarg.pl/intarg-2012,2,0,0

Z radością informujemy, że program komputerowy TERMET CAE otrzymał złoty medal na Targach Wynalazków i Technologii INST 2012, które odbyły się na Tajwanie, terminie 20-23 września 2012 r.

http://ris.silesia-region.pl/pl/artykul/liderzy_regionu/1350389480/0/0

Adrian Rozbicki i Paweł Zajglicz otrzymali wyróżnienia w "Konkursie wiedzy o materiałach dla uczniów szkół średnich w 2011/2012". Jedno z wykonanych przez nich zadań dotyczyło projektu TERMET. Obu Panom serdecznie gratulujemy!

Chcielibyśmy podziękować wszystkim studentom za odwiedzenie stoiska Wydziału Inżynierii Materiałowej i Koła Studenckiego WAKANS podczas Juwenaliów 2012 w Warszawie. Zdjęcia z imprezy znajdują się w Galerii.

http://www.termet-poig.pl/galeria.html

Chcielibyśmy zaprosić wszystkich studentów do odwiedzenia wspólnego stoiska Wydziału Inżynierii Materiałowej i Koła Studenckiego WAKANS podczas Juwenaliów w dniu 18 maja 2012 r. Przygotowaliśmy dla Was niespodziankę.

Chcielibyśmy podziękować wszystkim osobom, które odwiedziły nasze stoisko podczas Pikniku Naukowego. Uczestnicy konkursu na imię dla tomografu zakupionego w ramach projektu TERMET otrzymali upominki oraz możliwość wzięcia udziału w castingu na rodziców chrzestnych. Matka chrzestna/Ojciec chrzestny zostaną wkrótce wybrani. Zdjęcia z imprezy znajdują się w Galerii.

http://www.termet-poig.pl/galeria.html

Chcielibyśmy zaprosić wszystkich do uczestnictwa w 16 Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który odbędzie się 12 maja 2012 r. w Parku im. Marszałka Śmigłego-Rydza. Projekt TERMET zostanie zaprezentowany wspólnie z Wydziałem Inżynierii Materiałowej i Kołem Studenckim WAKANS na stoisku nr 161. Przygotowalismy dla Was niespodzianki.

http://www.pikniknaukowy.pl/2012/

"Dziewczyny na Politechniki" to ogólnopolska kampania, która odbyła się 26 kwietnia 2012 r. Jej celem jest zachęcenie przedstawicielek płci pięknej do studiowania na uczelniach technicznych. Projekt TERMET, BIO-IMPLANT i TIME FOR NANO zostały wybrane do promocji działań naukowo-badawczych na Wydziale Inżynierii Materiałowej i w Uczelnianym Centrum Badawczym Materiały Funkcjonalne.

http://www.dziewczynynapolitechniki.pl/2012/index.php?option=com_content&view=article&id=23&Itemid=8

25 kwietnia 2012 r. w Krakowie odbylo się III Spotkanie Rady Projektu TERMET. Partnerzy dyskutowali o stopniu zaawansowania prac w zadaniach 1- 3, realizowanych badaniach naukowych oraz komercjalizacji wyników badań.  

30 marca 2012 r. został zamkniety drugi etap konkursu wiedzy o materiałach dla uczniów szkół średnich w roku szkolnym 2011/2012. Indeksy Wydziału Inżynierii Materiałowej zostaną wręczone zwycięzcom 27 kwietnia 2012 r. Wszyskim finalistom serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów naukowych.

Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy uczestniczyli w prezentacji naszego tomografu.

Chcielibyśmy zaprosić wszystkich na Dni Otwarte wydzialu Inżynierii Materialowej, ktore odbędą się w terminie 10-11 marca 2012 r. Podczas spotkania zostanie zaprezentowany Wydział i jego kadra. Przygotowano również zwiedzania laboratoriów i pokaz eksperymentów. Projekt TERMET przygotowal niespodziankę dla Was. Wszystkie zainteresowane nowoczesną apraturą badawczą osoby bedą mogły uczestniczyć w prezentacji możliwości tomografu zakupionego w ramach naszego projektu. Pokaz poprowadzi dr Jakub Jaroszewicz  w sali 013 w godzinach 13.00-14.00.

6 marca 2012 r. w Muzeum Techniki w Warszawie odbyla się uroczystość wręczenia dyplomów za zdobycie medali podczas międzynarodowych konkursów wynalazkow i innowacji w 2011 r. XIX Giełdę Wynalazków otworzyła prof. Barbara Kudrycka. Projekt TERMET otrzymał dyplom za zdobycie srebrnego medalu podczas konkursu "EUREKA" na Międzynarodowych Targach Wynalazków, Badań Naukowych i Nowych Technik "Brussels Innova".

Pierwszy etap konkursu wiedzy o materiałach dla uczniów szkół średnich w roku szkolnym 2011/2012 został zamkniety 10 lutego 2012 r. Zgłoszono 6 prac dotyczących powiązanych z tematyką projektu TERMET. Drugi etap odbędzie się 23 marca 2012 r. Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia!

II Spotkanie Rady projektu TERMET odbyło się 6 lutego 2012 r. Partnerzy omówili następujące zagadnienia: stopień zaawansowania prac w zadaniach 1-3, sprawozdawczość i realizację budżetu, oraz promocję i komercjalizację wyników. 

30 stycznia 2012 r. odbylo się spotkanie partnerów projektu TERMET. Podczas pierwszej otwartej dla szerokiej publiczności części omówiono następujące zagadniania:

25 stycznia 2012 r. koordynator projektu dr Łukasz Ciupiński i dr Marcin Rosiński wzięli udział w 10 Symposium on Thermal Management Materials and Technologies. Ich prezentacja pt. "Fabrication and thermal properties of diamond-copper composite produced by the pulse plasma sintering technique (PPS)' spotkala się z dużym zaintersowaniem przedstawicieli OHIO UNIVERSITY RUSS COLLEGE of ENGINEERING and TECHNOLOGY oraz producentów radiatorów.

http://ceramics.org/meetings/36th-international-conference-and-expo-on-advanced-ceramics-and-composites/icacc12-symposia/s10-thermal-management-materials-and-technologies

19 listopada 2011 r. podczas 60-tych Międzynarodowych Targów Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik "Brussels Innova" projekt TERMET zdobył srebrny medal w konkursie "EUREKA"

http://www.brussels-innova.com/eureka/inventiondetails.aspx?inventionID=111&year=2011

 W październiku Uczelniane Centrum Badawcze- koordynator projektu objął patronatem merytorycznym "Konkurs wiedzy o materiałach dla uczniów szkół średnich w roku szkolnym 2011/2012

W terminie 22-25 września 2011 r. odbyła się 8 Konferencja Polskiego Towarzystwa Ceramicznego w Zakopanem. Kamil Jankowski przygotował prezentację, a Paweł Rutkowski poster.

http://www.ptcer.pl/en/conferences

Innowacyjna gospodarka Unia Europejska